„Nanu Claro” – reţeta câştigătoare la Mediaş după un meci lamentabil! Gaz Metan 0-1 Poli Timişoara

Ultima partidă a etapei cu numărul 20 a Ligii I le-a avut ca protagoniste pe Gaz Metan Mediaş şi Poli Timişoara. După numai trei minte de la primul fluier al centralului, medieşenii au rămas în zece oameni, „cel mai cuminte fotbalist din Liga I” – aşa cum a fost caracterizat Cristian Todea de propriul antrenor – văzând cartonaşul roşu pentru un cot aplicat direct în faţa lui Hasani, care a debutat pentru oaspeţi. Tot la capitolul debutanţi în tricourile negre ale bănăţeilor s-au încadrat şi Mera, Morariju şi Staicu, aflaţi direct în primul „11”, iar pe parcurs a mai intrat şi Ahmetovic. Revenind la joc, unul aproape inexistent în primul mitan, mai trebuie menţionat doar faptul că tot medieşenii au dat dovadă de mai mult curaj, chiar dacă nu au existat faze de poartă.

Repriza secundă a adus şi primele ocazii, tot de partea medieşenilor însă aceştia au ratat ţinta de câteva ori. Minutul 71 aducea cu sine o fază controversată în careul oaspeţilor, unde, după un fault al lui Mera, elevii lui Cristi Dulca beneficiau de o lovitură de pedeapsă. Degeaba, pentru ei. Nuno Claro apără excepţional şutul lui Bawab şi păstrează tabela imaculată, însă nu şi „faţa” echipei, care nu reuşea absolut nimic pe dreptunghiul verde. După numai cinci minute, din nou penalty pentru aceleaşi gazde. Deadata aceasta faza pare cel puţin discutabilă, însă henţul lui Gorobsov din propriul careu pare a-i da dreptate centralului care indica din nou punctul cu var. Trage Ciprian Petre, însă şi de această dată „Duckadam” de Timişoara este la post, şi astfel, Nuno Claro devine primul portar care apără două lovituri de pedeapsă în actuala stagiune a Ligii I. Culmea, contrar cursului jocului, în minutul 89, la prima acţiune incisivă de atac a bănăţenilor, Nanu trimite sub transversala gazdelor o minge centrată de pe partea stângă de Morariju, iar partida se încheie cu un scor aproape incredibil. 1-0 pentru Poli Timişoara!

Gaz Metan Mediaş: Pleşca, Trtovac, Muth, Frăsinescu, Buzean, Ţălnar, Todea (c), Avram (min. 46 – Roberto), Dan (min. 80 – Kumada), Petre, Bawab (min. 85 – Llullaku). Antrenor: Cristian Dulca.

Poli Timişoara: Claro (c), Mera, Scutaru, Şeroni, Morariju, Hasani, Trandu (min. 60 – Nanu), Bărbuţ (min. 46 – Popovici), Gorobsov, Boldea, Staicu (min. 85 – Ahmetovic). Antrenor: Aurel Şunda.